חלק מהמדינות והערים רואות שהעלויות גדלות בכמעט 40% משנה לשנה. גלה היכן עומדים רוכשי הדירות בפני העליות הגבוהות ביותר.

מלבד עליית שיעורי המשכנתא ומחירי הדירות, הרוכשים נלחצים על ידי הוצאה נוספת שהולכת וגדלה: העלות הגוברת של שירותי הובלות. השנה הזו הפכה ליקרה ביותר להעסקת מובילים בהיסטוריה של המדינה, על פי מחקר חדש של HireAHelper, משאב נע. חלק מהמדינות והמטרו רואות עלויות עלייה של כמעט 40% משנה לשנה.

העלות הממוצעת של המהלך הייתה 427 דולר ברחבי הארץ בחודש מאי, גבוה בכ-15% לעומת שנה קודם לכן, כך עולה מהמחקר. מחירי הגז העולים בכדור הארץ, שיבושים בשרשרת האספקה ​​ואינפלציה גבוהה של 40 שנה מזינים בעיקר את הוצאות המעבר, אומרת נדיה אוונגלו, כלכלנית בכירה ומנהלת תחזיות ב-National Association of REALTORS®. “זה אומר שאנשים צריכים להוציא יותר מהתקציב שלהם על דיור”, היא מוסיפה. “עלות נוספת זו עשויה להרתיע אנשים ממעבר, וכתוצאה מכך שיעור הובלות נמוך עוד יותר בשנת 2022.”

הביקוש לשירותי הובלות טיפס עם עליית שווקי רכישת הדירות וההשכרה בשנה האחרונה, מה שהוביל לשיבושים בזמינות. בשנת 2021, 71% מחברות ההובלה דיווחו על עיכובים עקב ביקוש גבוה ומחסור בכוח אדם, לפי נתוני התעשייה. “תעשיית ההובלות מרגישה את ההשפעה של האקלים הכלכלי הנוכחי, והיא יוצרת סערה מושלמת עבור לקוחות המעוניינים לעבור דירה”, אומרת מירנדה מרקיט, מנתחת נתונים ראשית ב-טל ציקורל. היא משווה את הסביבה הנוכחית ל”מבול פיננסי עבור אלה שתכנן לעבור בקיץ הקרוב – פוטנציאלי לשטוף אותם החוצה”.

אזורים אלה בארץ רואים את הקפיצות הגדולות ביותר בעלויות ההובלה:

מיין: עלייה של 51% משנה לשנה
נברסקה: עלייה של 30%
יוטה: עלייה של 28%
אלבמה: עלייה של 27%
איידהו: עלייה של 27%
לפי רמת המטרו, העלויות טיפסו משמעותית במקומות כמו קולומביה, ס.סי., שעלתה ב-42%, וסיאטל, שעלתה ב-39%. וכ-40% מההובלות מתרחשות בחודשי הקיץ, הביקוש לשירותי הובלות צפוי לעלות אף יותר.

“סביר להניח, למרות העלויות הגבוהות ממילא, ההובלה צפויה להתייקר עוד יותר ככל שנכנס לקיץ ולשיא עונת ההובלות”, מציינת HireAHelper במחקרה. עלויות ההובלה נוטות להגיע לשיא באוגוסט, אומרים החוקרים, וצופים כי העלות הממוצעת של הובלה תגיע לשיא חדש באוגוסט – בממוצע של 454 דולר. עם זאת, הקונים עשויים למצוא הקלה מסויימת אם יוכלו להתאפק עם המעבר עד לאחר הקיץ: העלויות צפויות לרדת לממוצע של 408 דולר עד סוף השנה.